Tretji ponedeljek v mesecu najbolj depresiven dan v letu
Imate ponedeljkove depresivne misli? Današnji dan so nekoč imenovali najbolj žalosten dan v letu ali “blue Monday”, kot je določil britanski psiholog dr. Cliff Arnall. Arnall je leta 2005 prišel do zdaj razkrite psevdoznanstvene formule za izračun, zakaj se lahko tretji ponedeljek v januarju počutimo nekoliko potrt.
V svoji teoriji je pojasnjeval, da ljudje v tem letnem času postanejo žalostni, depresivni in turobni, ker se kopičijo popraznični računi za nakupe s kreditnimi karticami, naše novoletne zaobljube so morda že preteklost in temni zimski dnevi naj bi pregnali našo srečo.
Arnall je kasneje priznal, da ga je za te objave plačala PR agencija, ki jo je najelo turistično podjetje.
Kljub tej marketinški taktiki pa mi kot coachi in psihoterapevti opažamo, da čeprav ni dokazov, da je tretji ponedeljek v mesecu dejansko najbolj depresiven dan, obstaja večje povpraševanje po naših storitvah v tem času.
Imate morda sezonsko čustveno motnjo?
Če ugotovite, da se vaše razpoloženje slabša od pozne jeseni do zime, imate morda sezonsko čustveno motnjo (seasonal affective disorder – SAD). SAD lahko sproži simptome, kot so več spanja ali nespečnost, izguba ali pridobivanje teže, občutek depresije, utrujenost, osamljenost, izguba zanimanja za stvari, ki so vas prej veselile, brezup in samomorilne misli. Lahko vpliva na naše odnose in vsakodnevno delovanje. Pri SAD zgoraj omenjeni simptomi običajno izzvenijo, ko pride pomlad.
V letu 2019 je 7,2 odstotka prebivalcev držav članic Evropske unije poročalo o tem, da trpijo za kronično depresijo. To je skoraj pol odstotne točke več kot pet let pred tem.
Več kot sedem odstotkov prebivalcev Evrope trpi za kronično depresijo, je pokazala raziskava iz leta 2019. Pri nas se z depresijo sooča nekoliko manj kot 8 odstotkov prebivalcev, kar je več od evropskega povprečja. Prav je, da smo pozorni na lastno obnašanje, simptome; a tudi na vedenje tistih okrog nas. Včasih je namreč pri sebi težko prepoznati tovrstno dogajanje, saj je šumov okrog nas zelo veliko.
“Pustite odprt prostor za iskrene dialoge s tistimi, za katere vam je mar in za katere menite, da se lahko spopadajo s slabim razpoloženjem, in/ali si vzemite čas in poiščite podporo zase,” pravi mag. Natalie Cvikl Postružnik, coachinja in prokuristka podjetja Insights d.o.o. “Čeprav nas je lahko strah ali se počutimo nesposobne, ko se obrnemo na pomoč, je še bistveno slabše, če bi se s tem poskušali spopasti sami.”
Prva pomoč pri depresiji
- Pojdite ven, v naravo, na sprehod, pa čeprav bo sprva kratek
- Pojejte divji riž, kvinojo, proso, bučna semena, orehe
- Prakticirajte čuječnost, meditacijo, umirjanje
Če imate občutek izgubljenosti in nemoči, se obrnite na strokovnjake. Morda vam lahko pomagamo pri nas v Insights d.o.o. ali pa v katerem od centrov za duševno zdravje po Sloveniji. Ne omahujte, iskanje pomoči je znak moči.