Ste med tistimi, ki delajo 24/7? Narobe.
Sedmi dan je Bog počival.
Verjetno je nabiral moči za vsa presenečenja, ki smo mu jih v človeštvu pripravljali.
Tudi pri meni je nedelja dan, ko imam (vsaj običajno) mir za dobro knjigo, družino, šport, prijatelje, klepet, sprehod v naravi in delanje nič-a. Če se vrhunski in rekreativni športniki zavedajo, da potrebujejo čas za počitek, kar se izrazi v pozitivnih vplivih na preprečitev poškodb, počitku mišic, pozitivnem vplivu na preprečevanje nespečnosti, preprečitev izgorelosti …, potem … verjetno to velja tudi za poslovneže, podjetnice, menedžerke, vse nas?
Iz svojih izkušenj, pa ne nujno vseh prijetnih, sem ugotovila, da mi dan (včasih tudi več dni ali teden, dva), obvezno pa vsak dan ura, dve, tri ki jih preživim stran od običajnih delovnih opravil, pa če jih imam še tako rada, pomaga:
- zmanjšati stres,
- biti kreativnejša,
- pogledati na opravljeno z vsaj malo distance,
- praznovati svoje dosežke in dosežke vseh, ki delajo z menoj,
- ponovno prižgati iskrico, ki poganja moj motor naprej, višje, dalje …
Seveda en dan na teden ni dovolj. Tudi devetdnevni dopust enkrat letno ni dovolj. Različne raziskave so pokazale, da moramo znati odklopiti dnevno. Najsi bo to meditacija, popoldanski počitek, dovolj spanja, izleti v naravo …
Blasfemično?
Ne. Psiholog Anders Ericsson je v svoji študiji skozi 30 let dokazal, da ne moremo delati več kot štiri ure na dan čez meje svojih zmogljivosti. Potem na dolgi rok izgorimo.
Kaj torej ostaja, ko ni več časa?
Energija. Na vseh štirih ravneh: fizično zdravi, čustveno srečni, miselno osredotočeni in na duhovni se zavedamo svojega poslanstva.
74 odstotkov zaposlenih (raziskava opravljena na vzorcu 150.000 ljudi) z osebnega vidika čuti krizo v smislu pomanjkanja energije.
Katastrofa, kajne?
Kje ste torej vi – med a) četrtino ali b) tremi četrtinami?
Če je odgovor b), začnite živeti drugače.