7500 prebivalk in prebivalcev Podravja v dobrih petih letih z novim znanjem in veščinami
(Ptuj, Slovenska Bistrica, Maribor, 12. december). Na Ptuju v Stari steklarski je danes potekala konferenca treh ljudskih univerz Podravja, na kateri so predstavili skoraj šest let trajajoč program za dvig znanja, veščin in drugih poklicnih ter osebnih kompetenc. Projekt z nazivom Temeljne kompetence 2023-2029 je začel potekati lani, v letošnjem letu pa so trije konzorciji regije Podravje izpeljali že skupaj skoraj 160 programov, ki se jih je udeležilo 1600 oseb. Na današnji konferenci so govorili o rezultatih prvega leta projekta, predstavili nadaljnje aktivnosti ter na humorno inovativen način – skozi stand up vložek Maje Furman in Davida Gorinška – prikazali, s kakšnimi kompetencami se vsak med nami srečuje skozi svoje življenje, pa nanje morda sploh ne pomislimo.
Cilj projekta Ljudskih univerz Ptuj, Slovenska Bistrica in Andragoškega zavoda Maribor (AZM) je, vključiti okrog 7500 prebivalk in prebivalcev podravske regije v brezplačne programe dviga nivoja znanja ter pridobivanja novih osebnostnih in poklicnih kompetenc. Projekt je odziv na vedno zahtevnejši trg dela in družbene spremembe, kot jih je zaznal financer projekta, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
Izobraževanja in usposabljanja namenjena predvsem ranljivim ciljnim skupinam
“Projekt prinaša krajša in daljša usposabljanja in tudi posebne javnoveljavne programe, ki so v celoti brezplačni in bodo prebivalcem Podravja omogočili pridobivanje temeljnih kompetenc,” pojasnjuje mag. Brigita Kruder, direktorica LU Slovenska Bistrica. “Za posameznika, ki se mora nenehno prilagajati na spremembe v okolju, je ključno zavedanje, da praviloma ne ve, česa ne ve in kaj vse potrebuje, dokler se ne poda na pot vseživljenjskega učenja in krepitve kompetenc. Šele takrat se namreč zgodi zavedanje,” je prepričana mag. Kruder.
Izobraževanja so namenjena odraslim, prednostno delovno aktivnim, starejšim od 55 let, manj izobraženim, tujcem in osebam, zaprtim v zavodih za prestajanje zaporne kazni. Prav zato je vidik stoodstotnega financiranja toliko pomembnejši. “V okviru projekta »Temeljne kompetence« ponujamo odraslim v Podravju brezplačna izobraževanja, ki so sicer težko dostopna. Naš cilj je doseči starejše, brezposelne, tujce in zaposlene z manj priložnostmi. Veseli nas, da lahko tovrstna izobraževanja ponujamo vse do leta 2029,” je izpostavila Irena Urankar, direktorica AZM. “Pozitiven odziv podjetij, zavodov, organizacij in društev v Podravju dokazuje, da je projekt že prepoznan. Današnja uvodna konferenca je namenjena širjenju naše ponudbe. Projekt namreč vključuje izobraževanja na področjih zdravja, digitalizacije, trajnosti in zelenega prehoda. Pridružite se nam,” je Urankar povabila k sodelovanju.
Odzivi po prvem letu dni projekta
Projekt odlikuje fleksibilnost, saj lahko izvajalci sami kreirajo krajše izobraževalne programe, ki jih nato potrdijo strokovni organi zavodov in izvajajo za to ustrezno usposobljeni izvajalci. “Odzivi po letu dni nas navdušujejo. Ne samo, da dosegamo vse zastavljene kazalnike, razširili smo že tako pester nabor podjetij, s katerimi sodelujemo, in v naš krog povabili veliko zanimivih predavateljev_ic, naših zunanjih strokovnjakov_inj, ki skrbijo za prenos kvalitetnega znanja zaposlenim,” je poudarila Mojca Volk, direktorica LU Ptuj.
“Zame osebno pomeni projekt Temeljne kompetence dodatno obliko sodelovanja s podjetji. S sintezo našega izobraževalnega znanja in poznavanja ponudbe ter s kritično presojo programov s strani gospodarstva, nastajajo novi programi, ciljani h krepitvi kompetenc, potrebnih za inovativna delovna mesta 21. stoletja,” še ocenjuje Volk. Na odraslega gledajo celostno; da je pripravljen na spremembe in nenehno učenje, je družbeno aktiven in odgovoren ter pripravljen osebnostno rasti in skrbeti za zdrav življenjski slog, ki mu omogoča kakovostno, opolnomočeno življenje in delo, so še dodale sogovornice današnje konference na Ptuju.
O projektu Temeljne kompetence
Razpis Temeljne kompetence 2023–2029 sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus. Skupna višina sredstev, ki so na voljo za javni razpis, znaša slabih 37 milijonov evrov. V načrtovane izobraževalne programe pa se bo na državni ravni v naslednjih petih letih lahko vključilo 52.000 odraslih. V okviru različnih javnoveljavnih in neformalnih izobraževanj udeležencem nudijo brezplačno digitalno, medijsko, jezikovno, finančno, trajnostno, zdravstveno in socialno opismenjevanje.
Operacijo Temeljne kompetence 2023–2029 bo izvajalo 21 konzorcijev organizacij za izobraževanje odraslih.
O konzorcijih regije Podravja
Na današnji konferenci so se predstavili trije konzorciji regije Podravje. Ptujski konzorcij sestavljajo Ljudska univerza Ptuj kot vodja projekta, sodelujejo pa Ljudska univerza Ormož, Zavod Nazaj na konja in Tehniški šolski center Maribor.
Mariborski konzorcij vodi Andragoški zavod Maribor, sodelujejo Ljudska univerza, Prizma, Kadring in Academia.
Vodenje konzorcija, v katerem sodelujejo Razvojna agencija Slovenske gorice, Razvojno informacijski center Slovenska Bistrica in Insights, družba za odkrivanje in razvoj potencialov d.o.o., je tudi v tretjem projektnem obdobju prevzela Ljudska univerza Slovenska Bistrica. Za izvajanje projekta bo v naslednjih petih letih vsak konzorcij prejel dobrih 1,7 milijonov evrov.
Skupaj je za Podravje tako namenjenih 5,22 milijonov evrov.
Več informacij:
Ljudska univerza Slovenska Bistrica, Odnosi z javnostmi, Partizanska ulica 22, 2310 Slovenska Bistrica
| T: +386 2 843 07 30 | M: +386 41 682 596 | E: [email protected]
Spletna stran Ljudske univerze Slovenska Bistrica https://lu-sb.si/
Spremljajte nas na družbenem omrežju Facebook
Ljudska univerza Ptuj, Mestni trg 2, 2250 Ptuj
| T: +386 2 749 21 50 | E: [email protected]
Spletna stran Ljudske univerze Ptuj https://www.lu-ptuj.si/
Spremljajte nas na družbenem omrežju Facebook
AZM – Ljudska univerza, Maistrova ulica 50, 2000 Maribor
| T: +386 2 234 11 11 | E: [email protected]
Spletna stran AZM – Ljudske univerze http://azm-lu.si
Spremljajte nas na družbenem omrežju Facebook
Fotografije in video: Stanko Kozel